Monday, July 13, 2009

CHEN HOUSE w prowincji Sanjhih w Tajwanie - autorstwa C-Laboratory

LINK

Prezentujemy ciekawy projekt dość nietypowego jak na polskie realia budowlane domu zlokalizowanego w prowincji Sanjhih (Tajwan) - autorstwa zespołu C-Laboratory arch. Marco Casagrande, Frank Chen.

CHEN HOUSE

Biuro: Architects C-Laboratory:
Marco Casagrande
Frank Chen

Konstrukcja projektu:
Marco Casagrande, Frank Chen, Shi-Ding Chen, Nikita Wu, Shu-Gi Bai
Wiedza lokalna:
Missis Lee

Lokalizacja: Sanjhih, Tajwan
Działka: 3890 m2 farma, Góry Datun
Rzut budynku po obrysie zewnętrznym: 138 m2
Wnętrze: 62,5 m2
Materiały: mahoń i beton
Realizacja: 2008 rok

Dom ten zrealizowano na starej japońskiej plantacji czereśni w górach Datun w Północnym Tajwanie. Zaprojektowano go jako odpowiedź na narastające okoliczne problemy - wiatr, podtapianie oraz wysokie temperatury.

Budowla w dosyć prosty sposób wynurza się ponad poziom gruntu by wszelkie wody powodziowe przepływały swobodnie pod nim. Rozmaite przestrzenie wewnętrzne są ze sobą połączone osią od zewnętrza budynku do jego wnętrza. Mała łazienka i kuchnia są końcowym "stabilizatorem" drewnianej konstrukcji budynku narażonej na wspomniane grymasy przyrody.

Bio-klimatyczna architektura zaprojektowana jest w celu zatrzymania lekkiej bryzy rzeki Datun, by w gorące dni pozwolić lekkim cyrkulacjom wiatru ochłodzić teren domu i jego okolicy. Kominek używany jest tylko w zimie do ogrzewania oraz gotowania herbaty. W połączeniu z łazienką tworzy małą saunę.

Dom nie jest mocny i ciężki - jest słaby i uniwersalnie lekki. Ponadto nie zamyka się na środowisko zewnętrzne, daje on tylko i wyłącznie ochronę dla farmerów.

Ruiny tworzą się wtedy gdy dzieło człowieka staje się częścią natury. Architekci tworzący 'Chen House' w zamierzeniu chcieli zaprojektować taką ruinę z powyższej definicji.
LINK

No comments: