Friday, April 25, 2014

OGRÓD - DOM

Anna LipiecSztuka-Krajobrazu


Ultra-ruin to malownicza realizacja architekta Marco Casagrand polegająca na zagospodarowaniu ruin dawnej ceglanej farmy. Zlokalizowana na styku tarasowych pól i lasu budowla, łączy w sobie drewnianą architekturę i naturalistyczne rozwiązania ogrodowe.


Założeniem projektanta było zbudowanie domu o otwartej formie. Z uwagi na to, że dom jest mocno otwarty na otoczenie, ogród i architektura przeplatają się ze sobą. Na pierwszy rzut oka, widz nie jest w stanie ocenić gdzie jest granica pomiędzy naturą a dziełem ludzkich rąk. Niektóre z ogrodowych tarasów, przypominają kolejne pomieszczenia domu.

W ogrodzie – domu przeplatają się trzy podstawowe materiały: cegła, drewno oraz roślinność. Dodatkowo w projekcie użyto takich materiałów jak kamienie, żwir, glina.


W wielu miejscach drzewa przebijają się przez architektoniczną strukturę i to one dyktują jej ostateczną formę. Przykładem może być jeden z tarasów, który przecinają korony sąsiadujących drzew. W niektórych punktach ściany zostały utworzone z pnączy.


Wszelkie nowoczesne elementy oraz materiały budynku zostały ukryte w stonowanej drewniano ceglanej powłoce. Forma nowych nasadzeń całkowicie podporządkowuje się sąsiadującemu krajobrazowi. Ogród zdaje się być całkowicie dziki i naturalny.


Projektant: Marco Casagrande
Lokalizacja: Taipei, Taiwan
Powierzchnia: dom – 210 m2, tarasy i ogród – 520 m2
Realizacja: 2013
Zdjęcia: AdDa Zei


http://ultraruintaipei.blogspot.fi/

No comments: